Чарли Уайтинг е повдигнал завесата относно намеренията на FIA да направи няколко интересни промени в правилата за 2013 година.
Като за начало FIA най-после смята да уеднакви използването на DRS в тренировките, квалификацията и състезанието. Използването на системата вече ще става само в определените от FIA зони.
Според Уайтинг промяната ще бъде въведена от съображения за сигурност след няколкото инцидента заради DRS до момента. Все повече пилоти се опитват да използват DRS твърде рано, което според Уайтинг не е желано. Идеята на системата е да позволи повече изпреварвания, докато в момента доста отбори я използват за да получат предимство в квалификацията.
Уайтинг е убеден, че подобна корекция на правилата не би повлияла на изпреварванията.
Действията в тази посока от страна на FIA разбира се са полезни, но като че ли доста закъснели. Все пак по-добре късно отколкото никога.
Следващата промяна, която ще се случи догодина е поредното затягане на тестовете относно предните крила. Отборите ще трябва да покрият вече четири различни теста. Идеята на FIA е да тества освен огъването на крилата, така и усукването им.
В момента FIA тества крилата като прилага усилие върху двата края на предното крило. От 2013 обаче вместо само в една точка, което сега се намира на 790 mm пред предната ос, FIA смята да тества крилата в две точки - на 15 cm напред от сегашната точка и на 15 cm зад сегашната точка. Така вместо един, вече ще има два теста в тази област.
Тази година вече имаше оплаквания от отбори, че някои крила се "въртят" (усукват, накланят) и вероятно това е една от причините за реакцията на FIA.
Уайтинг е коментирал и кадрите, които видяхме при смяната на носа на болида на Фетел в Абу Даби, на които видяхме как целият нос се огъва. Според Уайтинг обаче колата на Ред Бул не е "по-мека" от тази на конкурентите им. Според него ако камерите на някой от останалите отбори са монтирани по същият начин на същото място ще видим същите кадри. Наблюдавали сме странен феномен, който никой не е очаквал да види, но той си имал много логично обяснение.
Третата промяна, за която Чарли Уайтинг съобщава би трябвало да спести на комисарите и феновете няколко часа безсмислен труд и чакане след края на квалификацията.
Според Уайтинг е най-правилно фразата 'force majeure' да бъде премахната от точката касаеща връщането на болида в бокса на собствен ход по време на квалификацията. Тази година първо МакЛарън, а после и Ред Бул се позоваха именно на 'force majeure', но и при двата случая се оказа, че просто е нямало достатъчно гориво в болидите им.
Правилото най-вероятно ще гласи, че ако някой спре на пистата в колата му трябва да има достатъчно гориво за да бъде взета задължителната проба плюс количеството нужно за връщането на болида в бокса, като FIA ще изчислява точното количество.
Още от сезон 2012:
Само регистрирани потребители могат да коментират. Ако вече имате регистрация можете да влезете в сайта от "Вход". В противен случай можете да се регистирате като натиснете "Вход" и избере "Регистрация". За повече информация:
f1.f-e-n.net/index.php/url14729
Коментари